Sobota, 29 října, 2022
události
HomeRekonstrukceVše o výběru podlahy: Jaký typ vybrat do pokojů a proč?

Vše o výběru podlahy: Jaký typ vybrat do pokojů a proč?

- Reklama -aktualita

Budete po ní chodit možno po zbytek života, proto jí výběru věnujte pozornost. Měla by být funkční, příjemná na dotek a samozřejmě by se vám měla líbit. Jaký materiál si vybrat a kam se nejlépe hodí?

Koberce dokážou zútulnit, oživit či prohřát prostor tak, jako žádná jiná podlahovina. Nejsou překážkou ani v domácnostech s alergiky. Výzkumy dokazují, že v místnostech s koberci je o polovinu nižší koncentrace jemných prachových částic než v těch bez koberců. Při výběru je nejdůležitější to, do jaké místnosti ho plánujete položit, a tedy jak často bude vyžadovat údržbu. Koberce nejvyšší kvality jsou vyrobeny z vlny. Díky přírodnímu lanolinu mají vlákna větší pružnost a tvarovou paměť. Dobře tlumí hluk a udržují přirozenou vlhkost prostředí. Snesou podstatně vyšší zátěž než umělé koberce. Správně zvolený koberec dokáže změnit dojem z prostoru. Stačí ho jen vhodně umístit podle toho, zda chcete zvětšit, zmenšit nebo prodloužit danou místnost.

dřevo

Dřevo má výborné tepelné a izolační vlastnosti, dlouhou životnost a je vhodné pro alergiky. Dřevěná podlaha (palubka) je oblíbená a vyhledávaná pro svůj přírodní vzhled a kvalitu. Vyrábí se z masivního dřeva a je pocitově teplá, měkká a příjemná na dotek. Jednou z předností přírodního dřeva je možnost opravit ho při poškození. Těsně před samotným frézováním se ještě dosušuje v sušičce na 10 až 12% vlhkost. Třeba však počítat s tím, že „čerstvé“ dřevo ještě může trochu pracovat a časem se mírně rozestoupit. Před položením je proto dobré, když se den-dva aklimatizuje v prostoru, ve kterém se bude ukládat. Po dokončení ukládání se podlaha přebrousí a natře některým z povrchových nátěrů na dřevo. Má široké využití v interiéru a exteriéru, v poslední době se používá také v koupelnách, tam však pozor na dobré odvětrání.

PVC / Vinyl

Oba druhy podlah jsou složeny z polyvinylchloridu, tedy umělého PVC materiálu. PVC podlahu najdete stočenou v kotoučích v různých šířkách a vinylovou zase v lamelách nebo dílcích. Pokud po nich přejdete naboso, zjistíte, že PVC je měkčí a vinyl tvrdší. Obě podlahy jsou pružné, snadno se ukládají a udržují. Jsou odolné proti oděru a vodě a méně náročné na údržbu. Hodí se prakticky do každé místnosti. Jsou rozměrově stálé a ve srovnání s krytinami z masivního dřeva nesesychají. Zároveň mají antistatické, elektrostatické a protiskluzové úpravy povrchu a jsou odolné i proti působení slunečního záření, takže se nemusíte bát, že vám časem vyblednou. Mají vysokou tepelnou vodivost a setrvačnost, tedy hodí se i tam, kde se nachází podlahové topení.

korek

Korkové podlahy jsou ekologické, teplé a měkké, příjemné na dotek, mají výborné tepelně a zvukověizolační vlastnosti. Kromě toho jsou lehké, pružné, nenasákavé a odolné proti plísním a chemikáliím. Z hlediska tepelné pohody a pohodlné chůze patří mezi ty nejkomfortnější. Korek totiž reaguje na naši tělesnou teplotu, čímž vytváří příjemný hřejivý pocit. Výborně pohlcuje zvuk a vibrace, šetří tím klouby a páteř. Nepřitahuje prach a nečistoty, což ocení zejména domácnosti s alergiky. Korková podlaha je ideální téměř do všech místností, dokonce i do koupelny. Chrání ji vrchní nátěr laku. Snadno se udržuje a lze ji klást i na podlahové topení. Je dostupná v mnoha dekorech a barvách.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel