Ztužující věnec je nezbytnost každého pevně stojícího domu. Jak se vyhnout chybám?

0
442

Ztužení je nutné při každém domě. Nezáleží na tom, zda ho staví profi firma nebo vzniká svépomocí. Bez správné zhotoveného věnce hrozí, že stavba spadne jako domeček z karet. Proč?

Dům se běžně ztužuje tzv. věncem. Tuto vodorovnou konstrukci třeba zhotovit na úrovni stropu na každém patře domu. Je součástí obvodových a vnitřních nosných stěn, ztužuje celek, který vytvářejí. Úkolem věnce je vlastně rozkládání a přenášení zátěže ve vodorovném směru, přenáší i některé síly působící na krov, takže jeho vyhotovení má vliv i na stabilitu střechy. Věnec je tedy nezbytnost každého pevně stojícího domu.

Není věnec jako věnec

V praxi se dnes využívají především železobetonové věnce (ocelové pouze při rekonstrukcích starších domů). Existují sice prefabrikované železobetonové věnce, ale ty se používají při montovaných konstrukcích. Když stavíme ze staré dobré cihly, železobetonový věnec lze zhotovit pomocí plného bednění nebo speciální tvárnice – věncovky. Který postup se kdy hodí a jakým chybám se vyhnout?

Na nic nezapomeňte

Samostatný železobetonový věnec se vytváří přímo na stavbě obvykle při skládaných stropech (dřevěných, ocelových, panelových), proto je třeba v předstihu objednat vše na jeho zhotovení – bednící prvky, beton s vhodnou konzistencí, dostatečnou výztuž podle návrhu statika. Při obvodovém zdivu nesmíme zapomenout na tepelnou izolací, kterou musíme do věnce vložit na vnější stranu, abychom zabránili vzniku tzv. tepelných mostů (beton promrzá lehčí než cihly).

Jak postupovat?

Při pořizování věnce se nejprve na místě připraví samotné bednění, následně se uloží výztuž podle návrhu a plánu ukládání od odborníka, u obvodového zdiva se uloží i tepelná izolace a nakonec se přikročí k betonování.