Jakou vložku použít do komína, pokud uvažujete nad palivem s názvem ekohrášek?

0
195

Nejeden uživatel komínového tělesa a kotle na tuhá paliva potřeboval řešit přizpůsobení komínového průduchu pro ten svůj kotel a samozřejmě palivo.

Část z uživatelů řešila vložkování starého zděného komína pro plynový kotel. Platná legislativa již od roku 2007, Vyhláška č. 401, předepisuje, aby komínové těleso bylo vícevrstvé, s vnitřní vložkou tepelně a dilatačně oddělenou od komínového pláště. A ještě popisuje životnost vnitřní vložky. Má mít stejnou životnost jako je materiál komínového pláště. A tady je ten kámen úrazu.

Běžné spotřebiče, v současnosti už kondenzační plynové spotřebiče nejsou problémem pro vložky z nerezavějící oceli (hliníkovou vložku na plyn už dnes nelze použít!). Kvalitní nerezavějící ocel bez problémů dokáže odvádět spaliny od kondenzačního spotřebiče. Samozřejmě pokud chce uživatel vložkovat a je pro něj jediným kritériem cena, tak nepoctiví dodavatelé mu dokáží prodat i ocel, která je levná, ale také samozřejmě pro odvod spalin maximálně nevyhovující.

Kvalitní nerezavějící ocel bez problémů odvede spaliny od spotřebiče na tuhá paliva, zda je to dřevo nebo uhlí. Při uhlí je důležité, aby byla vložka tepelně izolovaná, tehdy mluvíme o využití vícevrstvého komínového tělesa, např. Schiedel ICS. Pokud však uživatel plánuje využití paliva, tzv. ekohrášku, je naše jednoznačné doporučení Schiedel KERANOVA. Proč?

Ekohrášok je slisován uhelný prach, mnohdy s příměsemi neznámého typu. Produktem hoření a následné kondenzace v průduchu je vysoce agresivní směs, která dokáže zničit nerezovou ocel jakékoliv kvality (protože ocel, používaná v komínech je buď odolná proti vysokým teplotám ale neodolá vlhké provozu, nebo naopak, neodolá vyšším teplotám, za to je odolná proti vlhkosti , tedy korozi). Při standardním provozu a kvalitních palivech (nyní se nebavíme o výhřevnosti!) Standardní nerezavějící ocel nemá problém. Bez problémů zvládá odvod spalin a má odpovídající životnost. V desítkách let.