Zateplení šikmé střechy PUR pěnou či minerální vlnou?

0
84

Přemýšlíte, zda zateplit šikmou střechu minerální vlnou nebo PUR pěnou? Předtím, než se rozhodnete, měli byste vědět těchto 6 věcí.

V posledním období stále více Slováků využívá na zateplení šikmé střechy stříkanou PUR pěnu. Ačkoliv se nabídka na „chytrou izolaci“ zdá na první pohled výhodná, mnozí majitelé rodinných domů nevědí předem některé důležité fakta.

  1. Tepelněizolační vlastnosti

Stavební firmy nabízející izolace ze stříkané pěny tvrdí, že oproti minerální vlně tepelně izolují výrazně lépe. Schopnost tepelné izolace se hodnotí parametrem lambda, tedy součinitelem tepelné vodivosti. Čím je nižší, tím lépe materiál izoluje. Deklarovaná lambda minerálních izolací používaných na zateplení šikmých střech se pohybuje v rozmezí λ = 0,030 – 0,040 W / mK. Na tuto aplikaci podle stavbařů používají měkké stříkané PUR pěny s deklarovanou Lambda λ = 0,037 – 0,043 W / mK. Na první pohled je jasné, že to žádný tepelněizolační zázrak není, právě naopak, hodnoty PUR pěny jsou mírně vyšší.

  1. Tepelné mosty

Dnes se na zateplení střechy používají alespoň 2 vrstvy tepelné izolace v celkové tloušťce nejméně 30 cm. Druhá vrstva překryje krokve a zabrání tak tepelným mostem v konstrukci. Řešení s minerální vatou a parozábranou je dlouhodobě ověřené praxí. Při izolaci PUR pěnou se běžně používají tloušťky izolace okolo 16 cm. Krokve tak zůstávají nezakryté a snižuje se účinnost zateplení tepelnými mosty přes krokve. V případě nástřiku pěny ve dvou vrstvách však hrozí nespojitost materiálů, vrchní vrstva se odlupuje, jak dokazují mnohé případy z praxe.

  1. Ochrana před parami z interiéru

Z vnitřní strany střechy je třeba umístit účinnou a dobře upevněnou parozábranu, která má ochránit střešní konstrukci před vlhkostí z interiéru. Při stříkání pěny mezi krokve je nutné spodní vyčnívající část odříznout. Tím se naruší difúzně uzavřený povrch a vlhkost proniká do struktury pěny. Žádná stříkaná pěna nezajistí celoplošnou vzduchotěsnost. Pokud se toto podcení, každá netěsnost znamená výrazné tepelné ztráty a poškození dřevěných prvků. V ochraně před vlhkostí tedy vede znovu řešení s minerální vlnou a parozábranou.

  1. Protipožární ochrana

Při střeše je nehořlavost materiálů velmi důležitá. Všechny minerální izolace patří do třídy reakce na oheň A1 / A2, čili jsou nehořlavé. Stříkané pěny mají třídu reakce na oheň C – E (podle konkrétního chemického složení). Jsou vysoce hořlavé, při požáru se z nich uvolňuje silný toxický kouř.